Sociálne siete

Článok na Marketing pre salóny - Všetko o Instagram reels

Všetko o Instagram reels

Instagram spustil v septembri 2020 ďalší obsahový formát, ktorý sa v angličtine nazýva “Instagram reels” [ríls] v slovenčine sú to filmové pásy – 15-60 sekundové klipy vytvorené tak, aby perfektne sedeli do hudby. Väčšinou ide o krátke, zábavné a dynamické video, ktoré si chcete pozrieť do konca.

Možno vám to znie tak trošku povedome, niet divu, pretože je to vlastne odpoveď Instagramu na TikTok. Pravdepodobne skopírovali tú istú funkciu, aby lepšie konkurovali v instantnom obsahu.

Nie je to nič prekvapivé, to isté sa im dobre podarilo aj v prípade stories / insta príbehov, ktoré boli pôvodne inovatívnou funkciou Snapchatu. Dobrá správa je, že je to ďalšia forma ako zvýšiť povedomie vášho podnikania a zaujať nových potenciálnych klientov.

Algoritmus na Instagrame je naklonený v prospech filmových pásov, preto majú reels obrovský dosah. Dokážete nimi osloviť tisíce ľudí bez toho, aby ste daný príspevok finančne sponzorovali.

Takže, čo sú to vlastne tie reels a ako ich použiť v marketingovej stratégii? Všetko, čo by ste mali vedieť, sa dozviete už dnes. Čítajte preto ďalej.

 

Čo je to Instagram reels - článok na Marketing pre salóny

 

Čo je to Instagram Reels alebo filmové pásy?

Je to najnovší spôsob ako vytvárať krátky, zábavný a interaktívny obsah na Instagrame. 

Aktuálne tento formát funguje vo viac ako 50-tich krajinách na svete, vrátane používateľov na Slovensku. Reels sa dajú vytvoriť dvomi spôsobmi:

1.spôsob: Po kliknutí na ikonu „+“ sa Vám rozbalí menu, v ktorom nájdete kolónku „filmové pásy“.

 

Obrázok kde hľadať možnosť pridania Instagram reels

 

2. spôsob: Opäť kliknete na „+“, ale tentokrát priamo z domovskej stránky. Rozbalí sa vám galéria fotiek a videí vo vašom telefóne, pričom dolu vpravo nájdete zoznam formátov, ktoré môžete pridať. Prvým je „príspevok“, nasleduje „príbeh“, a keď tento zoznam prstom potiahnete, nájdete „filmové pásy“.  Kliknete na ne.

 

Kde nájsť a vytvoriť Instagram reels

Tak ako na TikTok-u aj na Instagrame môžete nahrávať a upravovať krátke videoklipy do hudby a zdieľať ich na svojom profile. Instagram najskôr povoľoval iba 15 až 30-sekundové videá, ale v súčasnosti môžete vytvoriť cez Instagram reels aj minútové videá.

Vaše reels sa zobrazia aj v časti “explore page” (výsledky vyhľadávania), a tiež sa zobrazia na vašom profile v záložkách – to je tam, kde máte vlastné príspevky, a tiež príspevky, kde ste označený/á, prípadne vaše IGTV videá.

Obrázok, kde nájsť reels v profile

 

Instagram reels majú svoju vlastnú sekciu na hlavnej lište, kde si ich môžete prehľadávať, ale tiež vo výsledkoch vyhľadávania. Zobrazia sa tam aj tie vaše – komu a kedy, tak o tom rozhodne algoritmus, ktorý zobrazuje obsah používateľom podľa toho, čo najčastejšie prehliada a na čo najviac reaguje.

Reels nájdete, keď kliknete na sekciu “výsledky vyhľadávania”. Sú umiestnené na kraji a majú obdĺžnikový formát, a tiež sú vstupnou bránou do všetkých instagramových reels. Poľahky ich rozoznáte podľa malej video ikonky vpravo hore.

 

Reels vo výsledkoch vyhľadávania

 

Zobrazia sa vám najmä populárne filmové pásy od používateľov na Instagrame, ktorých pravdepodobne neodoberáte, no tieto účty sú momentálne IN a ponúkajú zaujímavý obsah pre vás (teda, tak si to aspoň myslí algoritmus).

Je možné, že ak napríklad na Instagrame sledujete účty/profily, kde sú make-up premeny, prednostne sa vám zobrazia práve reels, ktorých autormi sú profily v tejto kategórii.

Dôležitou súčasťou Instagram reels je práve hudba. Tú si môžete vybrať z veľkej instagramovej knižnice alebo môžete použiť svoju vlastnú zvukovú nahrávku.

Pri tvorení filmového pásu vám Instagram ponúka ďalšie nástroje na úpravu, ako napríklad časovač (aby ste sa správne trafili do hudby, spevu alebo slov). Tiež máte možnosť upraviť rýchlosť videa, vylepšiť video, pridať množstvo efektov z ponuky či zobraziť viac videí súčasne.

 

Instagram reels, ponuka funkcií

 

Pri vytváraní môžete točiť video priamo v aplikácii Instagram alebo video nahráte z vášho telefónu, prípadne ak už máte TikTok, videá si môžete stiahnuť a nahrať ich na Instagram.

Keď máte video nahraté alebo vybraté z telefónu, môžete doplniť text, gify, emoji (podobne ako pri vytváraní stories). Zatiaľ tu nie je to možné doplniť ankety, otázky, kvíz ani zbierku.

 

môžete doplniť nálepky, gify

 

Ako vytvoriť Instagram Reel?

Otvorte si aplikáciu Instagram a ťuknite na ikonku + vpravo hore vedľa správ.

Otvorí sa vám galéria fotiek a videí z vášho telefónu, pričom v dolnej časti napravo nájdete „PRÍSPEVOK“, „PRÍBEHY“ a hneď za tým je napísané „FILMOVÉ PÁSY“ – ťuknite na to.

 

Instagram reels, náhľad

 

Následne si môžete vybrať hudbu, ktorú by ste chceli mať vo svojom filmovom páse.

 

návod ako pridať zvuk do Instagram reels

 

Kliknutím na druhú ikonku si vyberiete dĺžku videa – od 15 do 60 sekúnd. Cez tretiu ikonku si môžete zvoliť rýchlosť videa.

 

Návod ako nastaviť dĺžku a rýchlosť Instagram reels

 

Podobne, ako aj pri Instagram stories, kde si môžete vybrať z rôznych efektov a filtrov, môžete tak urobiť aj pri reels klipoch. Zobrazia sa vám vaše uložené efekty, prípadne na úplnom konci efektov môžete prehliadať z celej Instagram knižnice.

 

Pridanie efektov do Instagram reels

 

V ponuke je taktiež možnosť nastaviť automatické vylepšenie videa. Po kliknutí na ikonku „kúzelnej paličky“ vám Instagram ponúkne možnosť upraviť intenzitu vylepšenia.

 

Ukážka ako sa dá vylepšiť Instagram reels

 

Predposlednou funkciou je rozloženie videa. Ak kliknete na túto ikonku, získate možnosť vložiť ďalšie video/videá, ktoré sa budú prehrávať súčasne.

 

Možnosť rozloženia videa

 

Úplne naspodu je ikonka „stopky“, kde si tiež môžete vybrať aký dlhý má byť váš klip. Po nastavení sa spustí časovač s odpočítavaním ešte predtým ako začnete natáčať.

 

Instagram časovač videa

 

Všetko základné máme nastavené, teraz je čas pridať video – môžete ho natočiť alebo nahrať zo svojho telefónu. Natáčanie začnete tak, že stlačíte veľké okrúhle tlačidlo. Keď naň opäť ťuknete natáčanie sa zastaví.

 

Návod, ako natočiť Instagram reels

 

Akonáhle máte svoje video podľa predstáv, môžete pokračovať ďalej a do videa doplniť gify, nálepky, emojis alebo text. Nakoniec môžete upraviť náhľadovú fotografiu alebo si nahrať vlastnú z galérie vášho telefónu. Hotový reels môžete ihneď zdieľať alebo si ho uložiť ako koncept. Koncept sa vám zobrazí vo vašom profile po kliknutí na vaše reels. Okrem toho však môžete zdieľať reels cez svoj príbeh.
Možnosti zdieľania

Všetky vaše klipy/reels sa zobrazia vo vašom instagramovom profile pod novým priečinkom „filmové pásy“.

 

Koncepty instagram reels

 

Uľahčite si tvorbu reels šablónou

Zefektívnenie tvorby reels videí, prinieslo možnosť, ktorá navrhne video za pár sekúnd. Do sekcie venovanej šablónam sa dostanete tak, že začnete otvorením možnosti Vytvoriť –> Reels -> Šablóny.

šablóna instagram reels

Následne prelistujte dostupné možnosti a vyberiete tú, ktorá vám vyhovuje. Taktiež máte možnosť prezrieť si, aké šablóny sú populárne u iných tvorcov a nechať sa inšpirovať. V reels videu od iného tvorcu nájdete tlačidlo „Šablóna“, ktoré vám sprístupní rýchlu editáciu videa.

využitie šablóny na instagrame

Takže poďme spolu na to. Máte video, ktoré sa vám páči a chcete ho upraviť. Kliknete na tlačidlo použiť šablónu, zvolíte možnosť pridať klipy a vyberiete vhodné z vašej galérie. Potom vám instagram dovolí vybrať časť videa a orezať ho tak, aby pasovalo do zvolenej šablóny. Následne sa už len preklikáte už známymi možnosťami, ktoré vídate pri tvorbe filmového pásu a máte hotovo.

Použite zvukovú stopu už z vytvorených reelsov

Prezeráte si videá a narazili ste na jedno, ktoré má super zvukovú stopu? Na tvorbu reelsu s rovnakým zvukom postačí len málo. Stačí ak si zvuk uložíte a následne ho použijete pri tvorbe nového. Pozrime sa na to spoločne.

uložený zvuk, instagram

Prezeráte si filmové pásy a máte vybratý zvuk, ktorý chcete zrecyklovať. Kliknete na tlačidlo ukazujúce zvukovú stopu a po jeho rozkliknutí zvolíte ikonku pre uloženie. Následne sa cez klasické menu tvorby vrhnete priamo na tvorbu reelsu. Tu sa vám po výbere videa zobrazí možnosť -> Prezerať audio. Túto kategóriu poznáte dobre, ale všimnite si ikonu uložených. Po jej rozkliknutí sa vám ukážu všetky vaše uložené audiá a vy si môžete vybrať práve to, ktoré potrebujete.

Dajte vášmu feedu prispôsobený vzhľad, pre reelsy použite titulku

Ak chcete aby vaša mriežka v profile vyzerala dobre aj po uverejnení reels videí, myslite na to, aká fotka sa zobrazí vo výslednom výreze. Pripraviť si môžete grafiku v Canve alebo fotku, ktorá sa vám páči najviac. Bude to skoro ako obal CD. Ale kde hľadať túto možnosť? Nájdete ju pri bežnej tvorbe reels videa, stačí len pozorne čítať. Po dokončení návrhu videa sa dostanete k možnostiam upravujúcich dodatočné informácie. Pri náhľade filmového pásu si všimnite možnosť – upraviť titulnú fotku, po jej rozkliknutí je iba na vás, akú z vašej galérie vyberiete.

titulná fotka instagram reels

Pre lepšie zacielenie zadajte témy videa

Pripravené filmové pásy necieľte iba podľa hashtagov. Možnosť ponúkajúca pridať témy vášho videa zabezpečí, že video uvidí to správne publikum. Možnosť nájdete v editácii reelsu, kde zadáte pridať témy a vyberiete si 3 tie, ktoré najviac korešpondujú s pripraveným obsahom.

cielenie reelsov, témy instagram reelsu

Ako použiť Instagram reels v marketingovej stratégii?

Instagram reels je nový spôsob, ako môžete budovať komunitu a zvýšiť dosah na svojom účte na Instagrame. Je to zábavný a kreatívny spôsob, ako zdieľať krátke video, ktoré sa môže stať virálnym. 

Ak svoje podnikanie prezentujete na Instagrame, bola by škoda nevyužiť reels. Ide aj o to, že každý nový formát je vo svojich začiatkoch zobrazovaný oveľa viac ako neskôr v čase (kým sa ho ľudia naučia používať). Napríklad kedysi sa vaše príspevky zobrazovali oveľa viac ľuďom a nových followerov ste získavali jednoduchšie. Teraz to už nie je také samozrejmé a Instagram treba systematicky budovať. Vaše reels sa zobrazia v stories, ale hlavne vo výsledkoch vyhľadávania, čo znamená, že je veľká šanca, že váš účet porastie. (zdroj)

Zaujíma vás viac spôsobov, ako sa zviditeľniť a propagovať svoje podnikanie na Instagrame? V kurze Majstrovský Instagram nájdete kopec tipov, naučíte profesionálne spravovať Instagram a nastavovať reklamné kampane.

 

Marketing pre salóny - kurz Majstrovský Instagram

 

2 spôsoby, ako môžete reels zahrnúť do svojej stratégie:

1. Zdieľajte edukačný obsah – v podstate sa z tohto videa nikto nič nenaučí, pretože má len pár sekúnd, no vy viete aj za takú krátku dobu ukázať, ako ste postupovali, napríklad ak ste vo svojom kaderníckom salóne zosvetľovali zákazníčke vlasy. Natočte si 3 klipy, pričom ich zrýchlite, aby boli dynamické a pridajte hudbu.

Takýmto spôsobom, vytvorila svoj prvý reel aj kaderníčka Mellisa Maloney, ktorá má svoj salón v New Yorku:

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa XoXo (@xobodyandmindxo)

 

2. Prezentujte vaše produkty – jedinečná príležitosť, ako ukázať produkty zábavným a kreatívnym spôsobom. Príspevky krémov vo vašej instagramovej galérii majú väčšinou najmenej interakcií a dosahu. Ukážte preto produkty ináč! Nezabúdajte však, že ak je váš Instagram nastavený ako súkromný, vaše filmové pásy uvidia iba vaši sledovatelia. Navyše nemôžu byť zdieľané v príbehoch a ani nikto ďalší nemôže použiť hudbu z vašich filmových pásov.

Veľmi hravo a kreatívne svoje produkty prezentuje napríklad Dedoles. Samozrejme nie sú to krémy ani pleťové masky, ale šľapky a ponožky. No je to určite dobrá inšpirácia ako ukázať to, čo by ste ľuďom radi predali.

 

dedoles ako inšpirácia

 

Nezabúdajte, že Instagram je hra. 😊 Nebojte sa toho a jednoducho niečo uverejnite – čím skôr tým lepšie! Nemusí to byť super profesionálne a naškrobené, ide o zábavný obsah. Ľudia sa viac sústredia na obsah videa ako na jeho formu – príliš sa nezameriavajte na produkciu videa, dôležitejší je nápad.

 

Budúcnosť Instagram reels

Možno viete, že už známy formát – Instagram stories existujú od roku 2016. Vtedy ich na svete používalo okolo 150 miliónov používateľov. Dnes, 4 roky od spustenia, stories používa viac ako 500 miliónov ľudí na celom svete každý deň! Ak budú reels nasledovať rast instagramových stories, je možné, že o pár rokov bude veľmi veľké množstvo ľudí (a značiek) používať práve reels ako svoj obľúbený formát komunikácie.

Preto je určite dobrý nápad nebáť sa a vyskúšať si reels čo najskôr. Je dôležité, aby vám neušiel vlak, pretože potom bude oveľa ťažšie dobehnúť konkurenciu. Ak ešte stále nie ste na Instagrame, prichádzate o veľké množstvo potenciálnych klientov, no hlavne o reklamný priestor, kde môžete šíriť o vašom podnikaní dobré meno. Prečítajte si článok – Sociálne siete, na ktorých nesmiete chýbať.

Influenceri a rôzne značky vo svete už začínajú používať reels ako spôsob na propagáciu produktov, no a to je len začiatok. Teraz môžete do reels pridať iba text, gify a nálepky, akonáhle sa však používatelia lepšie zoznámia s týmto formátom, Instagram pravdepodobne uvoľní ďalšie funkcie, ako napríklad označenia produktov a swipe-up linky.

Ak používate Instagram, určite už na vás vyskočila spomedzi stories nejaká reklama. To isté sa už teraz deje aj pri filmových pásoch / reels. Tie sa objavujú medzi umiestneniami reklamy od októbra 2021, no reklama v reels je dostupná iba pre API parnerov Fejsbuku. Neskôr v čase to môže potom byť práve vaša reklama. To už budete vedieť ako na to vďaka tomuto článku.

Taktiež budete môcť lepšie spoznať svoje publikum. Aktuálne v štatistikách pri reels vidíte iba počet prehratí, lajkov, komentáro, uložení a zdieľania. Je možné, že časom zistíte aj koľko sekúnd si používatelia pozreli, či dopozerali do konca, preposlali ho a podobne.

Každopádne, je jedno či ste kaderníčka, kozmetička alebo máte tatérsky salón, je to priestor, kde sa môžete kreatívne prezentovať. Nič nestratíte, iba získate. 🙌

Chcete sa naučiť ďalšie cenné tipy a nastaviť si správnu marketingovú stratégiu? V kompletnom online marketingovom kurze sa naučíte spravovať svoje sociálne siete na profesionálnej úrovni či zistíte, ako zvýšiť povedomie o svojom podnikaní, vďaka čomu si získate viac klientov. 😉

infografika-marketing-kurz

Žiaden komentár. Buďte prvý kto ho pridá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Cart
  • No products in the cart.